Deklaracja dostępności
Urząd Miejski w Nasielsku zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy strony Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Nasielsku.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Treści niedostępne:
- część dokumentów PDF nie jest poprawnie odczytywana przez programy dla osób niewidzących (np. nieprawidłowo przygotowane tabele, wykresy, obrazki, brak sekcji nawigacyjnych, tytułu itp.) lub są to skany dokumentów; redaktorzy starają się ograniczyć do minimum korzystanie z takich plików i osadzać teksty bezpośrednio w serwisie,
- brak odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów,
- dokumenty zawierające informacje finansowe (np. zmiany w planie finansowym dochodów i wydatków budżetowych Urzędu Miejskiego, zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, zmiany uchwał budżetowych Gminy Nasielsk) mogą być nieprawidłowo odczytywane przez programy dla osób niewidzących,
- dokumenty tekstowe mogą nie zawierać tagów oraz zawierać nieopisane elementy graficzne, ponieważ były opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej lub pochodzą ze źródeł zewnętrznych,
- cześć tabel umieszczonych w serwisie może być niewłaściwie odczytywana przez programy dla osób niewidzących,
- zdjęcia, obrazki i grafiki osadzone w treści dokumentu mogą zawierać niepoprawne opisy, ponieważ były opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
Wyłączenia:
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
- filmy, które zostały zlecone oraz opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
- nagrania posiedzeń Rady Miejskiej opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
- treści, które nie zostały przez Urząd Miejski w Nasielsku wytworzone lub na jego rzecz wytworzone albo przez niego nabyte,
- elementy osadzone pochodzące od zewnętrznych dostawców, np. Google Maps, wyłączone są z obowiązku zapewniania dostępności,
- część plików opublikowanych przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
Zwiększenie dostępności cyfrowej niniejszej strony internetowej jest procesem i będzie realizowana sukcesywnie
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji:
Informacje zwrotne i dane kontaktowe.
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Marek Maluchnik, . 236933000
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Dostępność architektoniczna i informacyjno-komunikacyjna:
- Budynek Urzędu Miejskiego w Nasielsku położony jest przy ul. Elektronowej 3, w którym mieszczą się poszczególne komórki organizacyjne Urzędu oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Filia Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim.
- Do budynku prowadzą dwa wejścia: wejście główne oraz wejście przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Do wejścia głównego prowadzą schody oraz podjazd dla wózków, znajdujący się przy schodach.
- Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
- Przy obu wejściach znajdują się videodomofony.
- Wejście nie jest zabezpieczone bramkami.
- Drzwi bez mechanizmu automatycznego otwierania.
- W budynku na klatce schodowej naprzeciw wejścia głównego znajduje się platforma przychodowa, która umożliwia dostanie się na I i II piętro budynku osobom mającym trudności z poruszeniem się. W przypadku chęci skorzystania z platformy przychodowej należy poinformować o tym pracowników punktu obsługi znajdującego się przy wejściu głównym, którzy udzielą pomocy w zakresie obsługi platformy.
- Bezpośrednio na parterze budynku przy wejściu głównym znajduje się punkt podawczy; blat punktu podawczego nie jest obniżony – istnieje możliwość obsługi przy stoliku obok punktu podawczego.
- Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze budynku. Toaleta jest wyposażona w system przywoławczy.
- Przed budynkiem wyznaczono 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- W Biurze Obsługi Interesanta na parterze budynku znajduje się pętla indukcyjna (wspomagająca osoby niesłyszące, znacząco poprawiająca zrozumiałość mowy osobie słabosłyszącej, polepszająca komfort słyszenia oraz jakość odbieranych dźwięków) wraz z mikrofonem i słuchawkami.
- W Biurze Obsługi Interesanta na parterze budynku znajduje się powiększalnik (przenośna lupa wideo zapewniająca wsparcie osobom z dysfunkcją wzroku poprzez umożliwienie łatwiejszego czytania, pisania, oglądania obiektów, jak również skanowania zawartości całej wydrukowanej strony dokumentu i zmiany rozpoznawanego tekstu na mowę syntetyczną).
- W budynku znajdują się plany tyflograficzne (stworzone dla osób niewidomych i słabowidzących informacje dostarczane przez dotyk za pośrednictwem form przestrzennych oraz opisów w alfabecie Braille’a) na każdym poziomie: na parterze – na ścianie po prawej stronie od drzwi wejściowych, na I i II piętrze – na wprost schodów. Do planów tyflograficznych prowadzą ścieżki naprowadzające w kolorze kontrastowym umieszczone na podłodze, a przed planami znajdują się pola uwagi (również w kolorze kontrastowym). Ścieżki naprowadzające i pola uwagi wykonane są z reliefowymi oznakowaniami, których zadaniem jest zwiększenie orientacji przestrzennej oraz kierowanie osób z ograniczeniami percepcji wzrokowej do miejsc, w których na każdym poziomie budynku Urzędu są umieszczone plany tyflograficzne danego poziomu.
- W budynku znajdują się następujące oznaczenia w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych i słabowidzących: na planach tyflograficznych (krótki opis pomieszczeń ogólnodostępnych i numer pomieszczenia), na tabliczkach nadklamkowych na drzwiach do pomieszczeń ogólnodostępnych (numer pokoju), na tablicy informacyjnej na drzwiach wejściowych do budynku (dni i godziny pracy).
- Pierwszy i ostatni stopień schodów w każdym ciągu schodowym jest wyklejony taśmą antypoślizgową w kolorze kontrastowym.
- Na wyświetlaczu przed Sekretariatem Burmistrza na I piętrze budynku wyświetlany jest film z informacją o zakresie działalności Urzędu Miejskiego w Nasielsku w języku łatwym do zrozumienia i przeczytania wraz z tłumaczeniem na język migowy.
- Budynek wyposażony jest w krzesło ewakuacyjne dla osób mających trudności z poruszaniem się.
- Wszystkie urzędnicze stanowiska pracy są wyposażone w materiały ułatwiające kontakt z osobami ze szczególnymi potrzebami, tj. lupy powiększające oraz ramki do podpisu.
- Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych usług tłumacza migowego. Osoba uprawniona musi zgłosić chęć skorzystania co najmniej 3 dni robocze przed proponowanym przez siebie terminem, wskazując jednocześnie wybraną metodę komunikowania się (PJM - polski język migowy, SJM - system językowo-migowy, SKOGN - sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych). Wniosek taki można zgłosić wysyłając e-mail lub faks, co pozwoli na odpowiednie zorganizowanie wizyty w Urzędzie.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2017 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych Dz. U. z 2017 r. poz. 2247
Ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. z 2019 r. poz. 848